Strzeżcie się …

 

(…) pasikonik zielony żyjąc pośród innych owadów, to postać której raczej inni powinni unikać. Jest bezwzględny. Kiedy tylko jakiś smakowity kawałek owadziego mięsa nasunie mu się w zasięg jego wzroku, wówczas nie ma zmiłuj. Świadczy o tym jego rozbudowany aparat gębowy, który ma bardzo silny uchwyt. Przez naukowców zajmujących się badaniem tych zwierząt, aparat gębowy nazywany jest aparatem gębowym gryzącym. Jego cechami charakterystycznymi są silnie rozwinięte, ostro zakończone żuwaczki umożliwiającej rozrywanie ofiar na kawałki, które następnie można połknąć.
(www.ekologia.pl)

Ale spokojnie, nasz Pasikonik jest tak łagodny jak Filip z Pszczółki Mai!

Oto oni:
Studenckie Koło Naukowe Entomologów „Pasikonik” to koło, które zrzesza studentów interesujących się owadami. Jego głównymi złożeniami jest poszerzanie i popularyzowanie wiedzy dotyczącej świata owadów, promocja zwierząt egzotycznych, w szczególności owadów, wśród dzieci, uczniów, studentów i pozostałych mieszkańców Olsztyna oraz badanie możliwości wykorzystania owadów jako alternatywnej żywności. Dodatkowo koło bada entomofaunę pożyteczną w uprawach rolniczych, poszukuje możliwości wykorzystania entomofagów w biologicznej walce ze szkodnikami roślin, a także wykorzystuje techniki molekularne w diagnostyce entomologicznej. Obecnie prowadzone prace badawcze:

  • zgrupowania motyli środowisk leśnych i zurbanizowanych;
  • chrząszcze naziemne okolic Olsztyna;
  • wykorzystanie owadów jako alternatywnego źródła białka.

Chociaż….

Na zajęciach studenci uczą się rozpoznawać owady, odławiać je, preparować i przygotowywać gabloty. Pomagają opiekować się hodowlami żywych owadów. Uczą się pracować w zespole i prowadzić prace badawcze…

Pozwalamy sobie na trochę ironii, bo Studenckie Koło Naukowe Entomologów „Pasikonik”  jest na naszym Pikniku odkąd pamiętamy. To pasjonaci z wielkim sercem i zajawką do tych małych stworzeń. Gabloty z karaczanami, patyczkami, mącznikami młynarkami za każdym razem są sensacją Pikniku  i budzą poruszenie wśród każdego przechodnia. Nie inaczej będzie i w tym roku!

A, że Pasikonika wszyscy bardzo lubią, przytuli się do nich jeszcze jedno koło, w podobnej tematyce: Koło Ogrodników UWM. Ogrodnicy, jak sama nazwa wskazuje zajmują się szeroko pojętym ogrodnictwem, tj. prowadzeniem  warsztatów ze szkółkarstwa, sadownictwa (zajęcia praktyczne); organizacja zajęć terenowych do szkółek, arboretów, ogrodów botanicznych, sadów produkcyjnych. Na ich stoisku zawsze można zobaczyć ( a nawet posmakować) ciekawych i rzadkich odmian pospolitych owoców i ziół.

Zapraszamy do Strefy Powietrza tuż przy scenie amfiteatru!

Z miłości do owadów i … roślin