24. września Mały Pi przejął władzę nad Małym Jeziorakiem

Mały Pi na stałe zadomowił się w Iławie. W tym roku już po raz drugi ściągnął fanów nauki z różnych uczelni i firm w Polsce, żeby promowały swoją idolkę. W sumie swój pociąg do wiedzy zaprezentowano na 20 różnorodnych stoiskach naukowych. Przeważali reprezentanci nauk ścisłych, ale nie zabrakło także historyków, przyrodników, kulturoznawców, językowców, czy logopedów. Byli więc przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Górniczo – Hutniczej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu im. Pawła Włodkowica oddział w Iławie oraz grupy upowszechniające naukę: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Akademię Nauki czy RubiART.

Mały Pi zaproponował, żeby choć odrobinę przyjrzeć się postaci wybitnego naukowca, jakim był Issac Newton. Z tej też okazji poczęstował nas wszystkich jabłkami, bo to od jabłka umownie przyjęła się rewolucja naukowa tegorocznego inspiratora. To dzięki Isaacowi Newtonowi można było się dowiedzieć, że

„To co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.”

Całe wydarzenie miało kilka stref, a każda z nich rządziła się swoimi prawami. Pierwszą z nich był amfiteatr. Tam Mały Pi razem z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowali pokazy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Iławie. Zaraz obok, w kolejnej strefie znajdowały się Stanowiska Inspiracji. Hala sportowa została dosłownie okrążona wiedzą. Stoiska kół naukowych z poszczególnych uczelni i wydziałów dwoiły się troiły, żeby przybliżyć wszystkim to, czego uczą się na co dzień. Oprócz studentów swoje stanowiska mieli pasjonaci z Centrum Nowoczesności, RubiARTu i Akademii Nauki.

Mały Pi przygotował także atrakcje dla najmłodszych w Strefie Przedszkolaka. Był min. namiot klocków kreatywnych z Centrum Nowoczesności, warsztaty tworzenia latawców, pokaz robotyki w namiocie Akademii Nauki oraz warsztaty tworzenia form plastycznych z wykorzystaniem opakowań papierowych i tworzyw sztucznych.

Tak jak ubiegłego roku Mały Pi nie zapomniał o wyróżnieniach. Nagrodził on 3 stanowiska naukowe, które jego zdaniem cieszyły się największym zainteresowaniem. Po pierwsze wyróżnił studentów z Naukowego Koła Logopedów Uniwersytetu Gdańskiego. Studentki przeprowadziły szereg animacji i zabaw logarytmicznych, warsztaty gry na małych instrumentach, a także cały czas podczas pikniku dostępne były konsultacje logopedyczne. Wyróżnienie otrzymali również reprezentanci Studenckiego Koła Naukowego Fizyków BOZON, którzy w ciekawy sposób poruszyli zagadnienia z zakresu fizyki i wpływu niskich temperatur. Nagrodę główną zaś otrzymało Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Studenci z Torunia w intrygujący sposób przedstawili zagadnienia związane z pirotechniką, a także historyczne odniesienia w programie „tajemnice średniowiecznych alchemików” oraz wiele innych doświadczeń i eksperymentów.

Na zakończenie wydarzenia odbył się pokaz laserów. Ta świetlna inspiracja przyciągnęła tłumy do iławskiego amfiteatru. Była to zarazem okazja do pożegnania się w tym rokuz Małym Pi. A za rok…?

Nasz Mały Pi już kombinuje,
czym Was za rok zainspiruje…