Słyszeliście o wszędobylskim mikroplastiku?Jak definiuje to pojęcie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA): mikroplastik to heterogeniczna mieszanina różnego kształtu materiałów w postaci fragmentów, włókien, elipsoid, granulek, śrutu, płatków o wielkości w zakresie od 0,1 μm do 5 mm.
Myślicie, że to nic ważnego?
To błąd! W naszych kranach płynie już woda z mikrooplastikiem, jeszcze więcej jest jej w wodzie butelkowej a ponad połowa ludzkości może go już nosić go w sobie! I sami jesteśmy temu winni. Tematem aktualnie zajmują się studenci z Koła Biologów Terenowych Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego a mikroplastik to jeden z aktualnych przedmiotów ich badań .
Oprócz tego na biologicznym stoisku podczas Pikniku Inspiracji studenci zaprezentują i opowiedzą nam szerzej, o tym, czym jeszcze zajmują się na co dzień. Dowiemy się, m.in. jakim badaniom poddaje się próbki wody, jak oznacza się wiek ryb, poznamy gatunki małży i ważek występujące w Polsce. Na stoisku będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat porostów, skali porostowej i dowiedzieć się do czego one właściwie są nam potrzebne.
Jeśli kochacie biologię, zapraszać nie trzeba ale jeśli za nią nie przepadacie koniecznie odwiedźcie Strefę Ziemi! Gwarantujemy, że Wasze podejście do tej nauki się zmieni! Uwierzcie, studenci mają swoje sposoby 😉
Zdjęcia:
Archiwum prywatne Koła Biologów Terenowych UKSW
www.green-projscts.pl
www.engadget.com