W tym roku mija 75 lat od śmierci tego genialnego, niedocenionego za życia geniusza, który bez wątpienia wyprzedzał swoje czasy. Autor 300 patentów i twórca przeszło 120 pionierskich wynalazków, z którego każdy albo znalazł własne zastosowanie albo przyspieszył rozwój inżynierii elektrycznej i innych gałęzi nauki w XX wieku- Nikola Tesla.
Urodził się 10 lipca 1856 w Smiljanie (dziś ta wieś, zamieszkała przez około 400 osób, jest częścią Chorwacji) w rodzinie Serbów. Jego ojciec Milutin był kapłanem prawosławnym, a syn według oczekiwań ojca miał zostać jego następcą – kapłanem Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Życie ułożyło jednak inny scenariusz…
W wieku siedmioletni Tesla zachorował na cholerę, z którą męczył się ponad 9 miesięcy. Wtedy właśnie jego ojciec przyrzekł sobie, że powoli synowi iść własną drogą zainteresowań i pomoże mu w tym finansowo. W tym czasie nauczyciele dostrzegli już jego matematyczny geniusz. Jednym z nich był chorwacki profesor matematyki i fizyki Martin Sekulić, który wspierał chłopca w rozwijaniu talentu i zorganizował część środków na jego kształcenie. Rozpoczął studia inżynieryjne na Politechnice w Grazu, których jednak nie ukończył z powodu swojego zamiłowania do hazardu. Dzięki wrodzonemu talentowi matematycznemu niejednokrotnie przewyższał inteligencją swoich wykładowców i wcale tego nie ukrywał. W tym czasie głośno było o jego konflikcie dotyczącym prądnicy Gramm’a który prowadził z niemieckim profesorem Jacobem Poeschlem. To razem ze słabością do hazardu skutkowało wydaleniem Tesli z uczelni, co doprowadziło młodego naukowca do załamania nerwowego.
Nikola Tesla nigdy nie dokończył studiów i nie zdobył tytułu inżyniera ale swój talent na bieżąco rozwijał podejmując pracę w innowacyjnych firmach. Najpierw we francuskiej firmie Continental Edison Company, a później w innowacyjnej Edison Machine zatrudniony przez samego Edisona, który szybko dostrzegł wielki potencjał swojego pracownika i obdarzył go zaufaniem proponując zwiększenie wydajności fabryki.
Powiedział wtedy:”Dam Ci 50 tys. dolarów jeśli tego dokonasz”. Takiej kwoty jednak Tesla nigdy nie zobaczył bowiem Edison zaproponował mu jedynie podwyżkę o 10 dolarów tygodniowo…
Pomysłem Tesli było użycie prądu zmiennego bardziej wydajnego niż dotychczas stosowanego w przedsiębiorstwie Edisona.
Bogatszy o nowe doświadczenia życiowe i zawodowe (m.in. z pazernymi biznesmenami) w 1887 roku Tesla pozyskał kolejnych inwestorów, z którymi utworzył Tesla Electric Company. To był czas rozkwitu jego talentu Wówczas powstała innowacyjna prądnica prądu przemiennego, radio i inne urządzenia sterowane falami radiowymi. Ponadto Tesla przyczynił się do rozwoju energetyki słonecznej i wodnej oraz robotyki, forsował koncepcję bezprzewodowego oświetlenia i przesyłu danych, postulował potrzebę wolnej energii, a część jego prac i pomysłów znalazła zastosowanie w astronautyce, motoryzacji, wojskowości, medycynie i innych obszarach wiedzy.
Ten wspaniały, wyprzedzający swoje czasy umysł odszedł w nędzy i zapomnieniu, 7 stycznia 1943 roku w Nowym Jorku. Dlaczego tak wybitnego naukowca spotkał smutny koniec?
W 1919 roku Tesla stwierdził: ” Świat nie jest gotowy na mój projekt”
Być może to niezrozumienie świata było powodem niedocenienia? Tesla był wizjonerem, a tacy raczej nie cieszą się dobrą sławą za życia. Jedno jest pewne, dziś pomysły Tesli ułatwiają nam życie i spotykamy je na każdym kroku. Większość z nas nie jest nawet świadoma jak wiele zawdzięcza Nikoli Tesli, m.in. dynamo rowerowe, silnik elektryczny czy radio.
Dlatego podczas tegorocznej edycji Pikniku Inspiracji oddajemy cześć temu niesamowitemu człowiekowi i prezentujemy jego pomysły!