Techniki przyrostowe SLS, SLM i FDM czyli jak się robi roboty…

Koło Naukowe Zmęczenia Konstrukcji i Komputerowego Wspomagania Projektowania z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zajmuje się projektowaniem oraz wytwarzaniem głównie z użyciem druku 3D różnego rodzaju mechanizmów i urządzeń. Spośród wielu projektów, które realizuje można wyróżnić: budowę Jednoosiowego Robota Rozpoznawczego, jako wsparcie dla dużych robotów znajdujących się w Instytucie Budowy Maszyn. Dodatkowo w celu umożliwienia poruszania się robota w środowisku wodnym powstaje moduł pływający mająca możliwość również poruszania się jako oddzielna niezależna jednostka pływająca. Wsparcie z powietrza zapewnia heksokopter, którego zasięg pozwala na monitorowanie bardzo dużego obszaru.

Każdy z tych projektów powstał od początku do końca w naszym kole. Wytwarzanie elementów odbywa się za pomocą trzech technik przyrostowych, a są to: SLS – spiekanie proszków poliamidowych z dodatkową domieszką metali, SLM – spiekanie proszków metalicznych oraz FDM – druk z różnego rodzaju polimerów. Oprócz tych maszyn posiadamy możliwość wykonania części przy użyciu obrabiarek CNC.

 

Prace koła pojawiły się m.in. na corocznym Seminarium Kół Naukowych „Mechaników” Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie zajęli II miejsce spośród wszystkich prac w kategorii studentów, a także zdobyli III nagrodę w Konkursie Młodych Inżynierów organizowanym na Uniwersytecie Rzeszowskim. W tym roku po raz pierwszy koło prezentowało też swoje poczynania na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Co ich ogranicza? Wyłącznie inżynierska wyobraźnia!

Młodzi naukowcy  chętnie biorą także udział w piknikach naukowych, m.in. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

15 września ci Młodzi i Zdolni pojawią się na IV Pikniku Inspiracji w Iławie,  gdzie zaprezentują wszystkie projekty! Oprócz tego na swoim stoisku chętnie  podzielą się wiedzą na temat druku 3D  i udzielą wszelkich informacji na temat  swojej działalności a także samej uczelni- Wojskowej Akademii  Technicznej.

Koło Naukowe Zmęczenia Konstrukcji i Komputerowego Wspomagania Projektowania